Z danych ZUS dotyczących liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia wynika, że liczba zarejestrowanych w nim Ukraińców, Białorusinów, Mołdawian, Gruzinów oraz Hindusów bardzo się zwiększyła. W Polsce już od kilku lat przybywa nowych mieszkańców odmiennej narodowości. To zdecydowanie dobry sygnał dla polskiej ekonomii i rynku pracy, która rozwija się dzięki ich pracy.

Czy Polska to Ziemia Obiecana ?

 

Z danych ZUS wynika, że Polska nadal pozostaje dla cudzoziemców swego rodzaju Ziemią Obiecaną, a przynajmniej do czasu do kiedy to nasi zachodni sąsiedzi, tacy jak Niemcy otworzą dla nich swoje granice. Wtedy może okazać się, że skuszeni wyższymi zarobkami podążą dalej na Zachód w poszukiwaniu lepszego standardu życia.

Niestety, druga strona medalu nie wygląda już tak pięknie. Jak pisałam w poprzednim poście, polska administracja nie radzi sobie ze sprawnym załatwianiem spraw legalizacji pobytu oraz wydawania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Gdyby jednak trend wzrostowy utrzymałby się w dalszym ciągu, przychody do budżetu państwa z tytułu składek ZUS również były coraz większe.

Jak długo jeszcze potrwa dobra passa Polski ?

 

W obliczu pojawiających się możliwości wyższych zarobków poza granicami Polski oraz przewlekłym prowadzeniem spraw dotyczących legalizacji pobytu i zezwoleń na pracę przez polskie urzędy, przyszłość dalszego wzrostu liczby cudzoziemców w naszym kraju stoi pod znakiem zapytania. Warto jednak zadbać, aby obcokrajowcy jak najdłużej zostali w Polsce.

Dla dobra nas wszystkich.

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Autor

Agnieszka Wołyniec-Ostrowska

adwokat

Mikołaj Ostrowski

adwokat

Jesteśmy małżeństwem prowadzącym kancelarię OWiW Legal w Warszawie. Pomagamy przedsiębiorcom zatrudniającym cudzoziemców. Realizujemy procedury pobytowe i uzyskujemy pozwolenia na pracę. [Więcej]

Subskrypcja